Podstrona: Folklor Duma Galicji / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Folklor Duma Galicji

2024-04-30 , red.  Marta Jagiełowicz
kategoria: Wydarzenia
Koncert wiosenny „Folklor Duma Galicji” Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny”,

Podczas koncertu wiosennego „Folklor Duma Galicji” Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” zabrał uczestników w podróż po tanecznych i wokalnych zakątkach Rzeszowszczyzny i sąsiednich regionów należących niegdyś do Galicji. Koncert rozpoczął obchody jubileuszu 55-lecia działalności „Połonin”. Partnerem wydarzenia było Województwo Podkarpackie.

W koncercie wiosennym „Połonin”, który odbył się 28 kwietnia 2024 r. na Politechnice Rzeszowskiej, uczestniczyli m.in. wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, rektor naszej uczelni prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, współzałożycielka i pierwsza choreograf „Połonin” Alicja Haszczak, długoletnia choreograf Alina Kościółek-Rusin oraz przyjaciele i sympatycy zespołu.

Koncert jest corocznym wydarzeniem organizowanym przez Radę Młodzieżową Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Wychowanków Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny”. Zespół skupia miłośników i przyjaciół folkloru, umożliwia studentom uczelni technicznej kontakt z kulturą, tradycją taneczną i wokalną różnych regionów Polski. Jak podkreślał prof. P. Koszelnik podczas otwarcia koncertu, „Połoniny” wpisały się w historię nie tylko uczelni, ale także miasta i regionu, kultywując kulturę i tradycję Podkarpacia.

Koncert

Podczas wydarzenia na scenie wystąpiło ponad 130 tancerzy w czterech grupach tanecznych (A, B, C, D). Swój debiut miała najmłodsza grupa D prezentująca tańce przeworskie. Widzowie mieli okazję zobaczyć tańce Podhala Skalnego, tańce sitarzy biłgorajskich, tańce od Staromieścia Rzeszowskiego, tańce lachów sądeckich oraz te pochodzące z Lublina.

Autorami choreografii byli: Andrzej Jakubiec, Ryszarda Todys-Płonka, Rafał Dyrda, Anna Iskra, Alina Kościółek-Rusin oraz Rudolf Józefowski. O oprawę muzyczną – tradycyjną ludową muzykę zadbała zespołowa kapela, nad którą nadzór sprawuje kierownik muzyczny Jacek Laska. Autorami są również Andrzej Jakubiec oraz Tadeusz Such. Koncert prowadzili Martyna Chuchla i Bartłomiej Guzik. Na pracami zespołu czuwali także: kierownik Marcin Zych, kierownik artystyczny Rafał Dyrda, kostiumy Grażyna Żurek, akompaniator Tomasz Pyzik oraz członek Stowarzyszenia Przyjaciół i Wychowanków Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny” Konrad Konieczny.

podkarpackie_logo.png

Powrót do listy aktualności